Szkoła Podstawowa nr 1 im. Filomatów Pomorskich

Zasady wypożyczania podręczników

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Filomatów Pomorskich w Chełmnie

Zasady wypożyczenia/ użyczenia podręczników na cykl edukacyjny

(zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lipca 2014 r.)

1. Podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe, których zakupu dokonano z dotacji celowej MEN są własnością szkoły.
  2. Zakupione podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe wypożyczane są uczniom nieodpłatnie na czas ich użytkowania w danym roku szkolnym.
  3. W terminie do 14 czerwca każdego roku szkolnego uczniowie zwracają wypożyczone podręczniki i materiały edukacyjne do biblioteki. Do biblioteki nie zwraca się materiałów ćwiczeniowych,  które z chwilą wypożyczenia pozostają na stałym wyposażeniu ucznia.
  4. Podręczniki i materiały edukacyjne należy zwrócić do biblioteki w najlepszym stanie, gdyż w kolejnych latach będą wypożyczane następnym uczniom.
  5. Uczeń odchodzący ze szkoły jest zobowiązany do zwrócenia wypożyczonych podręczników do biblioteki najpóźniej w dniu przerwania nauki.
  6. Czytelnik ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia zbiorów biblioteki stwierdzone przy ich zwrocie.
  7. W przypadku zagubienia lub zniszczenia podręcznika, materiału edukacyjnego uczeń winien odkupić podręcznik lub materiały edukacyjne.
  8. Zasady użytkowania wypożyczonych podręczników i materiałów edukacyjnych:
    - czytelnicy są zobowiązani do szanowania wypożyczonych i udostępnionych im materiałów bibliotecznych;
    - czytelnicy w chwili wypożyczenia lub udostępniania zbiorów winni zwrócić uwagę na ich stan (w przypadku zauważonych braków i uszkodzeń należy to zgłosić bibliotekarzowi lub wychowawcy klasy);
    - podręczniki należyobłożyć w przeźroczyste foliowe oprawy;
    - zabrania się mazania, pisania i rysowania w podręcznikach i materiałach edukacyjnych;
    - uczeń wykonuje ćwiczenia w materiałach ćwiczeniowych;
    - z podręczników szkolnych i materiałów edukacyjnych nie wyrywa się kartek.

Chełmno, 1 września 2022 r.